Pınar Ayhan, 1972’de Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde doğdu. Ankara Özel Yükseliş Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Halkla İlişkiler alanında master dersleri aldı.

Üniversite yılllarında orkestra solistliği ile profesyonel müzisyenliğe başlayan Pınar Ayhan, 1994 yılında, TRT’de yapım ve yönetimini İsmail Güngör'ün sunuculuğunu ise Ömer Önder'in üstlendiği “Kokteyl” programında, program solisti olarak yer aldı. 1995-1996 yıllarında TRT’de “Dünden Bugüne Jazz” , “Stüdyo Gençlik” ve “Bilim ve Teknik”  gibi programlarda sunuculuk ve solistlik yapan sanatçı, aynı zamanda TRT Çok Sesli Gençlik Korosu’nda korist olarak şarkı söyledi. 

1996 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalinde Tarkan Tüzmen ile düet yaptığı, söz ve müziği Dr. Erdinç Tunç'a ait olan “Var mısın Söyle” isimli şarkıyla Türkiye ikincisi olan Pınar Ayhan, ertesi yıl, 1997 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalinde, bu kez sözleri Dr. Selma Çuhacı'ya,  müziği Dr. Erdinç Tunç'a’ a ait olan “Sen Nerede Ben Orada” adlı şarkıyla Grup S.O.S. eşliğinde yine Türkiye ikincisi oldu. 

 

Pınar Ayhan, 2000 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalinde Grup S.O.S. eşliğinde, sözleri kendisine ve Orkun Yazgan'a, bestesi eşi Dr. Sühan Ayhan’a ait “Yorgunum Anla” adlı şarkıyla Türkiye birinciliğini kazandı. Sanatçı, ilk kez yarı Türkçe, yarı İngilizce olarak seslendirilen bu şarkıyla 45. Eurovision Şarkı Yarışmasında ülkemizi Stockholm’de başarıyla temsil etti ve 59 puanla 10.cu oldu.

 

​Pınar Ayhan, müzik kariyerinin yanı sıra, TRT'de 2002-2003 yıllarında yapım ve yönetimi Demet Şahin'e ait olan “İyi Günde Kötü Günde” ve “Hayal Bu Ya”, 2005-2008 yılları arasında yapım ve yönetimi Gülçin Onbaşıoğlu'na ait olan "Sağlıklı Yaşam" ve 2010-2014 yılları arasında TRT Okul'da yayınlanan yapım ve yönetimi Dilek Muratoğlu'na ait olan "Günlük Rehber" programların sunuculuğunu üstlendi.

2008 yılında, eşi Dr. Sühan Ayhan ile birlikte, meme kanserinde erken tanının önemini vurgulamak amacıyla, tamamı meme kanseri hastalarından oluşan "Farkındalık Korosu"nu kurarak sosyal sorumluluk alanında da çalışmalar yapmaya başladı.

Pınar Ayhan, Baha Müzik Yapım Organizasyon şirketini kurarak 2012 yılında, ilk albümü “Duyuyor musun?” ile kendine ve eşi Dr. Sühan Ayhan'a ait şarkıları hayata geçirdi. Ardından, 2013 yılında, Burak Kaya'nın "Cango'ya Türküler" albümünde, caz yorumuyla icra edilen türkülere sesini verdi.  2014 yılında ise bu kez "İkimiz İçin" adlı ikinci albümünü kaydetti.

2014-2016 yılları arasında Baha Müzik Yapım Organizasyon ile internette YouTube üzerinden canlı yayınlanan "Misafir Şarkılar" adında 2 yıl boyunca devam eden 18 programlık konser dizisi projesini gerçekleştiren sanatçı, hem albüm şarkılarını, hem de unutulmaz klasikleri, samimi bir ev ortamında misafir ettiği birbirinden değerli sanatçılarla birlikte, takipçilerinin evlerine misafir olarak seslendirdi. 

2016 yılında Pınar Ayhan için yepyeni bir dönem başladı. Sanatçı, "Orada Duruverseydi Zaman" adlı müzikli anlatı projesini hayata geçirdi ve bu projede Prof. Dr. Sühan Ayhan, Banu Mertyürek Güler, Gülçin Onbaşıoğlu, Ayşe Karakoç ve yanısıra Evren Kalaycıoğlu, Erdinç Aktuğ, Aslı Gültekin, Özge Erdem, Tolga Yüksel, Ulaş Koray Gökben, Mustafa Cihan Aslan, Bilgin Canaz, Murat Işık ve İlker Karsavuran gibi Ankara'nın önemli müzisyenleri ile çalışarak, Türkiye Cumhuriyetininin önemli şahsiyetlerinin satır aralarında kalmış gerçek hikayelerini, her hikayenin içinden taşan ezgilerle bezeyerek tiyatro sahnelerinde seyirciyle buluşturdu. 2017 yılında bu projenin devamı niteliğinde olan "Kemâl" adlı müzikli anlatı ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamını ve çocukluğundan ölümüne yaşamından önemli kesitleri, onu Atatürk yapan insanları ve olayları sahneye taşıdı. 29 Ekim 2016 tarihindeki ilk gösteri ile başlayan bu serüvende, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Denizli, Balıkesir, Antalya, Samsun, Adana, Eskişehir, Kayseri, Trabzon, Elazığ, Çanakkale, Merzifon, Datça, Fethiye gibi il ve ilçelerde 100'e yakın gösteri sahneledi. 

Bu iki müzikal belgesel projenin yanısıra,  "Ezgisi Olan Hikâyeler / Hikâyesi Olan Kadınlar" "Zamansız Ezgiler", "Aşk Olsun!", "Fakat Ne Eğlenmişiz!" gibi konuya özgü müzikli performanslar sergilemeye başladı.

"Orada Duruverseydi Zaman" müzikal belgeselinde hikayesini anlattığı, Türkiye'nin ilk seyyar sergisi Karadeniz Vapuru'nun seyir defterini yayına hazırlayarak "Atatürk'ün Sergi Vapuru" adıyla kitap haline gelmesini sağladı.

Sahnede anlattıklarını sahaya taşıyarak topluma karşı sorumluluğunu yerine getirmek üzere adım atan Pınar Ayhan, köy ile kent arasında bütüncül yaklaşımla sosyal yardımlaşma, eğitim, kültür ve sanat köprülerini yeniden oluşturabilmek ve onarabilmek adına 2020 yılında Tohumluk Vakfı'nı kurdu. Halen Tohumluk Vakfı Başkanı olarak görev yapmaktadır.

 

Pınar Ayhan, halen üçüncü müzikal belgesel projesi olan "Dinle Çocuk!" ve YouTube üzerinden kısa hikaye anlatımlarını içeren "Ama Ne Hikâye!" projeleri ve kendi annesi Ülay Karakoç'un yaşam öyküsünü romanlaştırdığı yeni kitabı "Ülay Hanım" üzerinde çalışmaktadır.