PLT_8201-min.JPG

Farkındalık Korosu

Değişik yaş ve meslek gruplarından 60 kadın... Hikayeleri farklı olsa da amaçları aynı: Meme kanserinde erken tanının önemini anlatmak. Bunun için seminer düzenlemiyor, bülten dağıtmıyorlar... Tek yaptıkları, konser vermek. Hepsi meme kanserine yakalanmış ve tedavi olmuş. İkinci baharlarını yaşıyor, tüm kanserli kadınların da bunu yaşamasını diliyorlar.

Farkındalık Korosu, Rotary’nin 2007 yılında Rotary'nin Prof. Dr. Selma Tükel’in danışmanlığında başlattığı ve etkinlikleriyle 25,000 kadına ulaştığı, “Meme Kanserinde Erken Tanının Önemi” başlıklı projenin sosyal ayağını oluşturmak üzere yola çıktı. Ekim 2008’de Pınar Ayhan tarafından kurulan koro, Sevda Cenap And Müzik Vakfı Kadınlar Korosu Şefi Cihan Can tarafından eğitiliyor.

Meme kanseri tedavisi gören, yaklaşık 60 kadından oluşan “Rotary Farkındalık Korosu”nun amacı, meme kanserinde erken tanı konusunda farkındalık yaratmak ve hayata bağlılığın önemini seslendirmek. İlk konserlerini 22 Şubat 2009’da Ankara Çayyolu, Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde veren Farkındalık Korosu, amacını gerçekleştirmeye yönelik olarak hedef kitlelere seslenmek amacıyla TRT, Show TV, Kanal B, Beyaz TV ve Habertürk gibi çeşitli televizyon kanallarında sosyal içerikli programlarda konserler de verdi. Ayrıca, ROFIFE kısa metrajlı film festivalinin açılısında film müzikleri temalı bir konser verdi. Her yıl düzenlenen Türkiye Korolar Şenliği'nde 2009'da "Çalgı Eşlikli Yapıt Yorumlamada Başarı" Ödülü, 2010 ve 2011 yıllarında "En İyi Koro-Şef Uyumu" Ödüllerini aldı. Ayrıca 2015 yılında St.Petersburg'da düzenlenen Uluslararası Korolar Festivalinde özel ödül aldı.

Meme kanserinde bilinci artırmak üzere Türkiye genelinde yapılan tüm faaliyetlere davet üzerine katilim sağlıyorlar. Bu kapsamda, Adana, Mersin, İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da konserler veren Farkındalık Korosu  üyeleri, hikayelerini müzikle unutup, kadınlar adına güzel bir misyonu basarıyla sürdürmekte, müzikle sevgi ve dostluk ilişkileri kurmaktadırlar.