top of page
PLT_8201-min.JPG

Farkındalığın Gücü Derneği

Değişik yaş ve meslek gruplarından 60 kadın... Hikayeleri farklı olsa da amaçları aynı: Meme kanserinde erken tanının önemini anlatmak. Bunun için seminer düzenlemiyor, bülten dağıtmıyorlar... Tek yaptıkları, konser vermek. Hepsi meme kanserine yakalanmış ve tedavi olmuş. İkinci baharlarını yaşıyor, tüm kanserli kadınların da bunu yaşamasını diliyorlar.

Farkındalık Korosu, Rotary’nin 2007 yılında Rotary'nin Prof. Dr. Selma Tükel’in danışmanlığında başlattığı ve etkinlikleriyle 25,000 kadına ulaştığı, “Meme Kanserinde Erken Tanının Önemi” başlıklı projenin sosyal ayağını oluşturmak üzere yola çıktı. Ekim 2008’de Pınar Ayhan tarafından kurulan koro, Sevda Cenap And Müzik Vakfı Kadınlar Korosu Şefi Cihan Can tarafından eğitiliyor.

Meme kanseri tedavisi gören, yaklaşık 60 kadından oluşan “Rotary Farkındalık Korosu”nun amacı, meme kanserinde erken tanı konusunda farkındalık yaratmak ve hayata bağlılığın önemini seslendirmek. İlk konserlerini 22 Şubat 2009’da Ankara Çayyolu, Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde veren Farkındalık Korosu, amacını gerçekleştirmeye yönelik olarak hedef kitlelere seslenmek amacıyla TRT, Show TV, Kanal B, Beyaz TV ve Habertürk gibi çeşitli televizyon kanallarında sosyal içerikli programlarda konserler de verdi. Ayrıca, ROFIFE kısa metrajlı film festivalinin açılısında film müzikleri temalı bir konser verdi. Her yıl düzenlenen Türkiye Korolar Şenliği'nde 2009'da "Çalgı Eşlikli Yapıt Yorumlamada Başarı" Ödülü, 2010 ve 2011 yıllarında "En İyi Koro-Şef Uyumu" Ödüllerini aldı. Ayrıca 2015 yılında St.Petersburg'da düzenlenen Uluslararası Korolar Festivalinde özel ödül aldı.

Meme kanserinde bilinci artırmak üzere Türkiye genelinde yapılan tüm faaliyetlere davet üzerine katilim sağlıyorlar. Bu kapsamda, Adana, Mersin, İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da konserler veren Farkındalık Korosu  üyeleri, hikayelerini müzikle unutup, kadınlar adına güzel bir misyonu basarıyla sürdürmekte, müzikle sevgi ve dostluk ilişkileri kurmaktadırlar. 

2008 yılından bu yana her hafta bir araya gelerek Şef Cihan Can yönetiminde çalışmalarını sürdüren bu kadınlar, varoluş misyonlarına uygun mesajlar vermek için kimi zaman televizyon programlarında, kimi zaman gazete röportajlarında kimi zaman STK’ların ve Üniversitelerin organizasyonlarında, şarkı söylediler, hikayelerini anlattılar, erken tanının önemini vurguladılar.

Kuruluşundan bu yana şarkılarını, deneyimlerini, duygularını her türlü ortamda insanlarla paylaşan koro üyeleri, bunu daha da ileri taşıma arzusuyla, yine Pınar Ayhan öncülüğünde, kendileri ile aynı süreci yaşayan ve aynı duyguları hisseden daha fazla kadına ulaşabilmek adına 2021 yılında örgütlenme çalışmalarını başlattılar.

Ve 31 Ocak 2022’de ‘Farkındalığın Gücü Derneği kuruldu.  

 

bottom of page